مهندس اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در یادواره شهدای پنجم مرداد ماه شرکت آلومینیوم ایران:

حضور پر رنگ ایرالکو در جنگ تحمیلی یکی از عوامل مهم بمباران این بنگاه اقتصادی بود.

برگزاری یادواره شهداء در واقع یک فرصت بی نظیر برای احیاء ارزش ها و ترویج گفتمان ناب اسلامی؛ ضمن اینكه باعث ماندگاری یاد و خاطره شهیدان والامقام می شود، مروج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی در جامعه است. هدف از برگزاری یادواره شهداء دمیدن روح انقلابی‌گری در جامعه و گرامی داشت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، حفظ ارزشهای اسلامی، آشنایی نسل جدید با آرمانهای شهیدان و… است.

شهداء مظهر ایثار، مقاومت و از خودگذشتگی هستند که به تمام مواهب مادی و دنیوی پشت کردند و از جان شیرین خود گذشتند تا یک وجب از خاک کشور به دست دشمنان نیفتد و امروز تکریم مقام شامخ شهدا یک وظیفه و ضرورت غیرقابل انکار است.

 

در ادامه مراسم در مسجد امام خمینی (ره ) شرکت، که با مدیحه سرایی و شعر خوانی مجری برنامه در وصف مقام شامخ شهید و شهادت همراه بود، مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو طی سخنانی با عرض خیر مقدم به خانواده گرامی شهداء و تشکر و قدردانی از برگزاری یادواره و حضور مقامات و مدیران حاضر در جلسه، بیان نمودند: شرکت آلومینیوم ایران به واسطه حضور مستمر و فعال در جبهه های جنگ تحمیلی و همچنین  پشت جبهه، ۴۳۶ نفر ایثارگر را تقدیم انقلاب اسلامی نموده است و از ۲۴۱ نفر جانباز ایرالکو در طول دفاع مقدس، ۶۳ نفر در حال حاضر در شرکت مشغول به کار هستند.همچنین در بمباران پنجم مرداد ماه ۱۳۶۵، ۳۷ شهید تقدیم انقلاب اسلامی گردید که با احتساب ۱۷ شهید دیگر در جبهه های حق علیه باطل، در مجموع شرکت آلومینیوم ایران ۵۴ شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نموده است.

ایشان افزودند:  زمانی جنگ ما با دشمن در خطوط مقدم جبهه بود و جنگ رودر رو بود ولی در حال حاضر جنگ، جنگ اقتصادی است و در واقع ایران عزیز اسلامی درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی می باشد. وی افزود : ما می توانیم با همت و اتحاد و در نهایت با تولید بیشتر سربلند و پیروز شویم تا بتوانیم در جهت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداریم.

مدیر عامل ایرالکو با ذکر این نکته که ایرالکو اکنون با تولید ۸۰ درصد ظرفیت آلومینیوم کشور، می تواند هدف مهمی برای دشمنان باشد، همدلی و همکاری پرسنل در پیشبرد اهداف عالی شرکت را خواستار شدند.

در ادامه انصاری فر مدیر کل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان مرکزی طی سخنانی ضمن ارج نهادن به برگزار کنندگان یادواره شهدای پنجم مرداد ایرالکو، با اشاره به بمباران روز پنجم مرداد اراک در سال ۱۳۶۵  به سه شرکت آلومینیوم ایران، آذرآب و واگن پارس بیان نمودند:  تعداد ۷۸ نفر در آن روز به مقام رفیع شهادت رسیدند و ۴۰۰ نفر نیز جانباز گردیدند. ایشان با ذکر این نکته که پدافند هوایی اراک یکی از قدرتمندترین پدافندهای کشور در طول جنگ تحمیلی  بود، بیان نمود: یاد و خاطره شهیدان و فداکاری های آنها با برگزاری چنین مراسمی زنده و تکرار می شود. ایشان با اشاره به عملیات مرصاد در چنین روزی، جانفشانی ها و ایثارگری ها شهداء، رزمندگان و در واقع بیش از ۲۳۰ هزار شهید جنگ تحمیلی را شایسته تقدیر و قدردانی دانست که باید همواره در اولویت امور قرار گیرد.

 

در ادامه مهندس اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این محفل معنوی و نورانی و قدردانی و تشکر از خانواده شهداء، رزمندگان، ایثارگران و شهداء حرم که بالاترین سرمایه خودشان در جهان هستی یعنی جانشان را تقدیم انقلاب و اسلام نمودند تا جمهوری اسلای برقرار و همچنان در عرصه های مختلف درخشان ظاهر گردد، افزودند: تک تک افراد در هر پست و مقامی وظیفه ادامه دادن راه شهداء را دارند. تمام دستاوردهای کنونی ما مرهون و مدیون خون پاک شهیدان می باشد. آنها رفتند تا جمهوری اسلامی پابرجا بماند.

ایشان افزودند: در واقع شهداء به برگزاری اینگونه مراسم نیاز و احتیاجی ندارند. آنها در کنار پروردگار خویش جاویدان هستند، واقعیت این است ما خود به برگزاری چنین مراسمی محتاجیم تا به خودمان جانفشانی ها و فداکاری هایی ر ا که شهداء برای آب و خاک این کشور انجام دادند، را یادآور شویم. امیدواریم با مراجعه به خویشتن و انجام درست امور و وظایف خود و قرار گرفتن در مسیر انقلاب اسلامی، شهداء شفیع ما در روز قیامت باشند.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به چشمداشت دشمن به بنگاه های اقتصادی و تولیدی کشور، حضور پررنگ و قدرتمند ایرالکو در زمان جنگ تحمیلی را از علل اصلی بمباران کارخانه دانست و بیان نمود : امروز تولید خاری در چشم دشمنان انقلاب است و ما نباید بگذاریم خدشه ای به تولید کشور وارد شود و با جان و دل در این مسیر قدم برداریم. ما اعتقاد داریم راه برون رفت از مسایل و مشکلات کشور ادامه دادن راه شهیدان است.

در پایان مقامات و مسئولان و خانواده محترم شهداء و همکاران شرکت با نثار گل در محل مقتل شهداء با آرمانهای شهیدان شرکت آلومینیوم ایران و کشورتجدید بیعت نمودند.