مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو در دیدار با سفیر عراق؛ عراق بازار قابل اطمینانی برای ایرالکو در مناسبات تجاری خواهد بود.

318

  روابط عمومی و صنعتی: در راستای همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران و کشور جمهوری عراق، با همکاری و هماهنگی اتاق بازرگانی اراک، بازدید و جلسه ای پیرامون همکاری های آتی ایرالکو با صاحبان صنایع و بازرگانان عراقی و آشنایی با فرصت های تجاری و صنعتی فی مابین در مورخ ۹۸/۱۰/۱۱ در ایرالکو برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو، مهندس بوالحسنی مدیر کارخانه، جمعی از معاونین و مدیران ایرالکو، دکتر سعد جواد قندیل سفیر کشور عراق در جمهوری اسلامی ایران، خانم مریم طه عبود معاون وابسته ی بازرگانی سفارت و تنی چند از اعضای اتاق بازرگانی اراک برگزار شد، در ابتدا سفیر کشور عراق ضمن ابراز خرسندی از حضورش در اولین کارخانه ی تولید شمش آلومینیوم در ایران و خاورمیانه و تشکر از مدیران شرکت آلومینیوم ایران گفت: قبل از هر صحبتی، از استقبال گرم شما تشکر می کنم و بسیار خوشحالم که فرصت این بازدید برای اینجانب مهیا شد.

 سفیر عراق، ایرالکو را کارخانه ای بسیار بزرگ و مهم توصیف نمود و با ابراز تشکر از مسئولین ذیربط که زمینه ی سفر به کلان شهر اراک و بازدید از ایرالکو را فراهم نموده اند، افزود: دیدارهایی که طی این سفر داشتم، قطعا منجر به ارتقاء روابط دوجانبه خواهد شد و از این حیث که باعث آشنایی اینجانب با ظرفیت های شهر و استان شما شد، بسیار خوشحال هستم.

وی به حضور خانم مریم طاها عبود، اشاره نمود و خاطر نشان کرد: ایشان به عنوان معاون بازرگانی اینجانب، تمام مشاهدات این سفر ارزشمند را جهت پیشبرد اهداف و عمیق تر شدن مناسبات تجاری طرفین، جمع بندی کرده تا به کشور متبوع خویش اعلام داریم.

 

 

مهندس مجیدی مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران نیز در این دیدار، ضمن خوش آمدگویی به سفیر کشور عراق و همراهان وی، اعلام آمادگی نمود تا نشست بعدی طرفین، در دفتر سفارت عراق در تهران برگزار گردد و سفیر عراق نیز در این خصوص پاسخ مثبت داد.

ایشان در ادامه مقدار نیاز کشور عراق به شمش آلومینیوم را با توجه به گستردگی مصرف این فلز استراتژیک در صنایع مختلف؛ حدود ۲۰۰ هزار تن در سال برآورد نمود و افزود: با توجه به افزایش روزافزون میزان استفاده از فلز آلومینیوم، بازار مصرف آن با ظرفیت بالا در کشور عراق وجود دارد و ما آمادگی صادرات محصولاتمان را به عراق داشته و هر شخص یا شرکتی که بخواهد، می تواند از ایرالکو خرید نماید.

مدیرعامل ایرالکو از سفیر عراق خواست تا از طریق سفارتخانه، اتاق بازرگانی و سایر مراجع ذیصلاح، نسبت به فراخوانی صنایع، شرکت ها و افراد مختلفی که در کشور عراق تمایل به خریداری محصولات شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) را دارند، اقدام نمایند و جهت ملاقات مدیران ایرالکو با مقامات عراقی در آن کشور، اقدامات لازم را به عمل آورد.

 

مهندس مجیدی همچنین آمادگی ایرالکو برای برپایی یک نمایشگاه موقت در بغداد را به اطلاع سفیر کشور عراق رسانید و یادآور شد در حال حاضر محصولات ایرالکو به چندین کشور مختلف صادر می شود ولی این صادرات می تواند برای کشور دوست و همسایه ی عراق، در اولویت قرار گیرد. مدیرعامل ایرالکو شرایط بازدید از این شرکت را برای بازرگانان عراقی فراهم دانست و گام نخست در این خصوص را برپایی جلسه ی مشترک فی مابین در سفارتخانه ی عراق در تهران برشمرد تا مدیران ایرالکو در آن حضور یابند و مسایل را به صورت کامل تشریح نمایند.

مدیر عامل ایرالکو در ادامه تاکید نمود: ما فقط به دنبال صادرات محصول به کشور عراق نیستیم، بلکه هدف دیگری که می توانیم آن را دنبال کنیم؛ همانا تولید محصولات پایین دستی آلومینیوم در کشور عراق است.

مهندس مجیدی نحوه ی تعیین قیمت به روز شمش آلومینیوم را براساس قیمت بورس فلزات لندن، برای طرف عراقی تشریح نمود و افزود: ما نیز قیمت پایه را بر همین اساس مشخص می نماییم و تمایل به همکاری با صنایع پایین دستی آلومینیوم در کشور عراق داریم. وی با اشاره به تعامل دیگر تولید کنندگان آلومینیوم در ایران با تجار عراقی گفت: چون ایرالکو اولین تولید کننده ی آلومینیوم در منطقه ی خاورمیانه است، برند این شرکت بین تجار عراقی نیز شناخته شده می باشد و این می تواند به مناسبات تجاری دو کشور کمک شایانی نماید.

 

سپس خانم مریم طاها عبود با قدردانی از مسئولین برای مهیا نمودن این بازدید گفت: ایران جزء کشورهای مهمی است که عراق قصد دارد روابط تجاری خود را با آن توسعه دهد. وی تصریح نمود: بازدید ما از ایرالکو به این منظور است که با محصولات تولیدی این شرکت، میزان تولید و بهای محصولات آن، آشنا شویم تا بتوانیم در جهت ارتقا سطح تجارت با ایران، اقدام مؤثری داشته باشیم.

معاون بازرگانی سفیر عراق همچنین خواستار دریافت اطلاعات کاملی از تنوع محصولات ایرالکو و قیمت صادرات آن ها شد و علاقمندی دولت مطبوعش را جهت تحویل محصولات ایرالکو بدون واسطه در مرز مشترک دو کشور مطرح نمود. وی در ادامه پرسشی را مبنی بر چگونگی امکان ساخت یک کارخانه ی تولید آلومینیوم در کشورش مطرح کرد و خواستار حضور متخصصان ایرانی و بازدید از امکانات و پتانسیل های موجود در این زمینه در کشور عراق شد.

 

در بخش دیگری از مذاکرات صورت گرفته، مهندس محمودی مدیربازرگانی خارجی ایرالکو با توجه به شرایط ایران در تجارت بین المللی گفت، یکی از مواردی که می تواند بین طرفین مورد توافق قرار گیرد، واردات مواد اولیه ی مورد نیاز ایرالکو از طریق کشور عراق می باشد، به نحوی که مصرف کنندگان فلز آلومینیوم در عراق، شمش را از ایرالکو دریافت نمایند و در ازای آن مواد اولیه را از سایر کشورها خریداری و به ایرالکو به صورت تهاتر تحویل نمایند. وی همچنین خواستار برقراری ارتباط سیستم بانکی بین دو کشور برای معاملات فی مابین شد تا دیگر نیازی به جابجایی دلار در معاملات نباشد.

 

 

 

مهندس مقدسی مدیر بازاریابی و فروش ایرالکو نیز در این جلسه با تشریح انواع محصولات تولیدی ایرالکو برای میهمانان، خاطر نشان کرد: ایرالکو به  عنوان یک شرکت مادر تخصصی، تأمین شمش مورد نیاز برای صنایع پایین دستی صنعت آلومینیوم در کشور را بر عهده دارد و این آمادگی را دارد تا در کشور عراق نیز به همین نحو اقدام نماید و از پتانسیل بسیار بالای این بخش از بازار کشور همسایه بهره برداری نموده و خدمات متقابل را ارائه نماید.

وی افزود: عراق در حال حاضر یکی از کشورهای مصرف کننده در صنایع جانبی آلومینیوم می باشد و سالانه مقدار زیادی قراضه و آلومینیوم ثانویه در این کشور تولید می شود که ایرالکو خریدار قراضه های تولید شده و تبدیل آنها به شمش آلیاژی می باشد.